Інновації на вимогу
Часто слово «інновації» асоціюється з багатомільярдними інвестиціями, довготривалими розробками та надскладними проектами. При цьому вважається, що ініціатива обов’язково має йти «зверху», скажімо, від очільників уряду або власників транснаціональних корпорацій. Але буває і так, коли достатньо лише запиту громади. Яскравим прикладом є Полтавщина, де замовником обох проектів виступив голова Гадяцької райдержадміністрації Олексій Матюшенко, а компанія «Датагруп» підтримала ініціативу та забезпечила інфраструктуру для реалізації проектів.
Кейс перший: «Електронний пацієнт»
Проект з комп’ютеризації медичних закладів стартував у Гадяцькому районі Полтавської області у липні 2016 р. Щоб створити єдину та мобільну систему, об’єднали центральну районну лікарню,дві міські амбулаторії та 15 сільських амбулаторій, що надають первинну допомогу. Всі заклади обладнали комп’ютерами та забезпечили високошвидкісним інтернетом. Інформацію про 52 тис. пацієнтів, що мешкають у районі, занесли до єдиної бази даних. Завдяки цьому кожен лікар має доступ до електронної картки пацієнта, може відслідковувати його історію хвороби та багато іншого.
У результаті тепер навіть жителі найвіддаленіших сіл мають доступ до більш якісної медицини, часто консультацію вузького фахівця можна отримати дистанційно. За спостереженнями, після запуску проекту скоротилися черги у лікарнях та амбулаторіях, адже запис до лікаря відбувається онлайн. Голова РДА Олексій Матюшенко підтверджує, що переваги від реалізації проекту відчули як міські, так і сільські жителі району.
Кейс другий: «Безпечний район»
Близько року тому, в червні 2017 р., у ключових точках транспортних напрямків Гадяцьокго району встановили 46 камер відеоспостереження, для відслідковування ситуації на вулицях та автошляхах, інформація з яких передавалася на пульт центру оперативного реагування. На початку 2018 р. проект вдосконалили, додавши систему інтелектуальної обробки даних. Завдяки цьому було створено єдине інформаційне середовище, в якому реалізовані функції обробки та інтелектуального аналізу інформації для гнучкого та оперативного реагування на інциденти. Зараз система автоматично архівує всі зафіксовані номери автомобілів, «вміє» шукати об’єкти за розміром та кольором, а також розпізнавати обличчя. У результаті протягом року у районі зменшилася кількість злочинів та правопорушень на автошляхах та зросла кількість розкритих, в тому числі за гарячими слідами, злочинів.
«Відеоспостереження надає неабияку підтримку в роботі правоохоронців як один з елементів оперативно-розшукових дій. Проект зарекомендував себе як успішний», – говорить Олексій Матюшенко.
Зменшити цифровий розрив
Ці два проекти об’єднує те, що ініціатива йшла від громади, місцевої влади та соціально-відповідального бізнесу. До того ж на їх реалізацію знадобилося не більше двох років. «Нічого доброго не вийде, коли завдання щодо змін спускаються «зверху» і не знаходять підтримки на місцях,- коментує генеральний директор компанії «Датагруп» Михайло Шелемба. - А от коли сама громада виступає замовником, коли всі розуміють нагальність у вирішенні наболілої проблеми – ось тоді починається справжня робота. У цьому випадку користь від інновацій очевидна для кожного». За його словами, сьогодні є всі передумови, щоб запустити аналогічні проекти у більшості міст і містечок України протягом декількох років.
Звичайно, з 2016 р. Україна просунулася у рейтингу найінноваційніших країн світу Global Innovations Indexлише на шість позицій, посідаючи наразі 50-те місце. Проте у січні 2018 р. уряд затвердив концепцію розвитку цифрової економіки до 2020 р. Вона спрямована і на розвиток інфраструктури, у тому числі для доступу до широкосмугового та мобільного інтернету та цифрового телебачення, і на широкосмугового фіксованого і мобільного інтернет-доступу, цифрового телебачення, і на впровадження цифрових послуг медицині, освіті, транспорті та державних послугах. У перспективі цей проект може стати одним із кроків подолання цифрового розриву в Україні. «Ми і надалі підтримуватимемо впровадження інновацій для українців, адже для нас важливо, щоб кожен мав доступ до якісних послуг і сучасних можливостей», - підкреслив пан Шелемба.