У період війни та постійних атак ворога на телекомунікаційну та інформаційну інфраструктуру країни? включно із масованими кібератаками на усі основні системи країни, питання безпеки даних та власної кібербезпеки виходить перший план. Саме тому, в останні місяці, у нашій країні стрімко зростає попит на послуги центрів обробки даних та інших хмарних сервісів.
Що відбувається на ринку ЦОДів, як краще захистити свої дані, ми вирішили запитати у керівника напрямку B2B, компанії «Датагруп» - Ірини Близнюк.
Розкажіть, чому саме після початку повномасштабної війни ЦОДи стали такими затребуваними.
Я не скажу, що до початку бойових дій, ЦОДи не мали попиту, бо будь-яка ІТ-інфраструктура компанії є критично важливою для її бізнесу. Але після початку повномасштабної війни, багато хто став замислюватись як цю інфраструктуру зберегти. Особливо це було важливо у передвоєнний період та перші місяці війни. Якщо інфраструктура вашої компанії опиниться на окупованих територіях, то ви можете втратити роки своєї роботи за декілька днів, через дії загарбників. Також існує багато інших ризиків військового стану від яких можуть захистити сучасні, захищені центри обробки даних та хмарні сховища.
Як саме ЦОДи вирішують проблему захисту даних?
Центри обробки даних це надсучасні інженерні споруди для розміщення серверного обладнання із високоефективними системами охолодження, розподілу та акумулювання електроспоживання, високошвидкісного інтернет, а також протипожежного, фізичного та кібер захисту. У надійних постачальників послуг вони забезпечені автономними генераторами, що у наш час дуже важливо. Перенос даних у хмару, що не підлягають ракетним обстрілам, ще більше підвищує рівень безпеки даних.
Що виділяє саме вашу пропозицію на ринку ЦОДів України?
Ну по-перше, ми перевірена часом компанія із багаторічним досвідом та довірою клієнтів, вже 22 роки на ринку. Наші клієнти це - оператори зв’язку, банки, агропідприємства, держпідприємства, національні мережі рітейлу та харчування, електронної комерції та ЗМІ.
По-друге, «Датагруп» - це одна із найбільших телекомунікаційних компаній країни із цього випливає багато переваг для клієнтів. Наші Датацентри будувалися як «для себе», з резервом «під оренду», відповідно ми зацікавлені в якості та стабільності послуг. В нас дубльовані вводи енергопостачання та партнерські відносини з енергопостачальниками, що допомагає значно скоротити час віялових відключень, коли працюють аварійні генератори. В нас розподілена система датацентрів (4 ЦОДи тільки в Києві), тож ви можете обрати зручну локацію, або розподілити своє дані між ними та між нашими європейськими майданчиками. Також доступна опція розміщення у наших «хмарах» як на території України, так і за її межами (VMware, Hyper-V, KVM).
По- третє, ми пропонуємо клієнтам комплексну послугу, бо у нас найкращі можливості щодо доступу до мережі Інтернет (Датагруп – магістральний провайдер першого рівня з власними підключеннями до вузлів обміну трафіком в Україні та за кордоном), в т.ч. через сертифікований вузол ЗВІД. Ми надаємо канали передачі даних на європейські майданчики світових лідерів у галузі хмарних сховищ. Ми першими в країні, з 2009 р. почали надавати послуги захисту від DDos-атак. Наразі ця послуга є перевіреною часом та найбільш вибагливими клієнтами. Окрім цього ми надаємо комплексні послуги захисту від інших типів кібер загроз.
Хотілося б більше конкретики та цифр.
Зараз «Датагруп» пропонує в оренду для розміщення клієнтських ІТ систем ресурси в 4х власних Датацентрах, створених відповідно до стандарту TIA-942 рівнів Tier II та III для надійного, сертифікованого за ISO/IEC 27001, з чинним атестатом відповідності КСЗІ від ДССЗЗІ.
Наразі доступна вільна ємність Датацентрів більше 2 тисяч юнітів, не враховуючи можливість орендувати більш ніж 30 окремих стойок по 42-48 юнітів з індивідуальним електроживленням.
Клієнти Датацентру можуть скористуватися ресурсами національної DWDM-мережі компанії для побудови каналів MPLS до 50 Гбіт/с, пропускна здатність наших зовнішніх каналів Інтернет становить 1600 Гбіт/с, а також послугами захисту від мережевих атак та DDoS від лідерів ринку – Arbor та Akamai, антивірусними рішеннями ESSET, тощо.
Зараз гостро стоїть питання енергетичної безпеки, як у вас із цим?
Ну, по-перше у нас привабливі ціни на електроенергію, як у оптового системного покупця, що дозволяє нам фіксувати компенсацію електроенергії за універсальними тарифами НКРЕ, це ще один бонус Датагруп, як одного із лідерів телеком ринку.
До того ж у нас високоефективна система кондиціювання, розроблена для себе, яка дозволяє зафіксувати показник PUE (коефіцієнт додаткових витрат на охолодження, розподіл та акумулювання) на рівні не більше 1.55.
Як щодо фізичної безпеки? Ракетні обстріли нажаль не припиняються.
Так, нажаль із 24 лютого питання фізичної безпеки даних лише посилилось. Усі Датацентри мають системи контролю доступу, відеоспостереження та фізичну охорону з авторизованим доступом, що забезпечує захист від несанкціонованого проникнення в форматі 24х7, при якому жодна людина не може потрапити туди без кілька ступеневої системи ідентифікації.
Також ми поставили перед собою ще одне актуальне питання захищеності при побудові нового ЦОДу. Ззовні його захищає земляний вал, сам ДЦ відносно віддалений від будь яких «привабливих» об’єктів інфраструктури Полупідвальне заховане приміщення зменшує ризик пошкодження Датацентру навіть при руйнуванні будівлі.
Ви сказали про новий ЦОД. Можете детальніше про нього розповісти?
Так, можливо ви знаєте, наша компанія зараз реалізує масштабний проект по модернізації мережі, разом із американським телеком вендором – компанією Cisco. Для реалізації проєкту модернізації та під потреби об’єднання мереж «Датагруп-Volia» виникла необхідність у новому ЦОД. Оскільки «технічне серце» компанії має бути надсучасним та наднадійним, було прийняте стратегічне рішення щодо будівництва ЦОД нового зразка, який відповідатиме сучасним вимогам до об’єктів такого класу з урахуванням планів розвитку.
Реалізація даного проєкту була розділена на декілька років будівництва та поетапного введення ресурсів в експлуатацію. Звісно, повномасштабна воєнна кампанія та бойові дії внесли корективи в наші плани, але ми від них не відмовились, і на сьогоднішній день ЦОД уже функціонує, вже провадяться роботи з облаштування інфраструктури під нові модулі. Наразі новий ЦОД може похвалитися місткістю у 103 телекомунікаційні шафи ємністю, що розташовуються на 300 кв. м у будівлі з найсучаснішою охороною. Це новий, сучасний ЦОД третього рівня, але більшість компонентів відповідає вимогам до ЦОДів четвертого рівня. В Україні ЦОДи такого рівня, можна перерахувати по пальцях однієї руки.
На останок може побажаєте, українцям та можливо вашим майбутнім клієнтам.
Головне – це берегти себе та своїх близьких. Не нехтуйте повітряними тривогами, спускайтесь у безпечні місця. Нам потрібен кожен українець щоб після закінчення війни відновити та розбудувати нашу країну. А поки ви в безпеці, компанія «Датагруп» подбає про те, щоб ваші дані були захищені, а у вас був надійний та якісний зв’язок де б ви не були.