Сьогодні в кожного з нас зростає потреба у отриманні інформації про події у світі, і багато хто обирає інтернет основним джерелом новин. А для того, щоб ви отримували та поширювали лише достовірні та правдиві новини, ми пропонуємо скористатись порадами від CERT (Computer Emergency Response Team of Ukraine) та The Huffington Post про те, як розпізнати несправжні та небезпечні статті.
- Читайте далі заголовка. Автори неправдивих (фейкових) новин дуже часто користуються тим, що у читачів мало часу, і пишуть заголовки таким чином, щоб ви захотіли поділитись новиною, побачивши її. Але дуже часто сама новина не має нічого спільного із заголовком і може містити небезпечну інформацію. Тож зважайте та читайте новини повністю перед тим, як поділитись ними.
- Перевірте джерело, де розміщено статтю або інформацію. "Сенсаційний" заголовок та безліч рекламних банерів мають одразу викликати сумнів у надійності джерела. Часто сайти з фейковими новинами намагаються бути схожими на великі портали новин, тож не зайвим буде перевірити правильність написання джерела у посиланні та знайти його у пошуковику.
- Звертайте увагу на дату та час публікації. Один з видів фейкових новин - це спроба видати стару інформацію за нову, тож завжди перевіряйте, коли було опубліковано той чи інший матеріал.
- Подивіться, хто автор статті, та чи є у нього попередні публікації. Можливо, автор вже був помічений у розміщенні шкідливих новин.
- Перевірте, чи посилається новина на достовірні джерела. Присутність у тексті посилань на наукові праці, закони та достовірну інформацію - ознака якісних новин. А от відсутність доказових посилань та розміщення фактів без згадування джерел інформації - це вже підозріло і може бути потенційно небезпечно.
- Стережіться сумнівних заголовків, цитат та фото. Дуже легко автори фейків привертають увагу та сприяють поширенню неправдивої інформації через "шокуючі" цитати "популярних осіб", додаючи їх фото. Завжди ставтесь до таких новин скептично і обов'язково перевіряйте чи були ці цитати та фото опубліковані ще й у інших джерелах.
- Остерігайтесь поширення статей, що "поділяють вашу думку" та маніпулюють на емоціях. Люди схильні поширювати заголовки, якщо в них йдеться про те, що їм близьке. Проте слід перевірити, про що саме йдеться у статті і чи не приховує автор брехню за тим, що ви хочете почути. Не варто ділитись новиною лише через те, що ви поділяєте твердження у її заголовку.
- Перевірте, чи опублікована ця новина у інших джерелах. Якщо крім статті у соціальних мережах або на сумнівному сайті жодне джерело не повідомляло про цю інформацію - це ознака того, що новина є неправдивою або небезпечною.
- Спочатку задумайся - потім поширюй! Така проста формула вбереже вас та ваших знайомих від перегляду фейкових новин і ризику потрапити у ситуацію, що вам загрожує. Усі неправдиві новини мають спільну ознаку - вони розраховують на те, що їх поширюють бездумно - не піддаючи жодному аналізу. Тож ставтесь до інформації, яку ви поширюєте, з відповідальністю.
Під час карантину інформаційна безпека та розповсюдження достовірних новин не менш важливі, ніж правила гігієни. Це сприяє створенню більш здорової та безпечної атмосфери у суспільстві і допомагає підвищити рівень обізнаності населення. Тож користуйтесь порадами від фахівців та завжди перевіряйте інформацію.